Tento eshop používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Více informací
Přijmout všechny cookies Personalizovat
Přijmout zvolené cookies

Nabídka MS Models byla obohacena o resinové doplňky, které lze využít při stavbě papírových modelů. Jedná se o 3D výtisky, které díky moderní technologii dokáží zpracovat i ty nejjemnější detaily. Práce s resinovými díly je jednoduchá, avšak je zde pár faktů, které by měl modelář vědět.

O čem je 3D tisk?

Již z obalu resinových dílů je patrné, že s resinovými díly je třeba nakládat opatrně. Piktogram “křehké” spolu se symbolem přeškrtnutého slunce dává najevo dvě největší úskalí resinových dílů, které spolu úzce souvisí.

Vstupním materiálem pro výrobu 3D tištěných dílů je tekutá pryskyřice (resin), která je citlivá na světlo určité vlnové délky (v praxi 405 nm). Samotný tisk tedy probíhá tak, že se jednotlivé vrstvy tisknutého objektu osvětlují pomoci displeje s UV výbojkami, jejichž světlo má právě onu vlnovou délku 405 nm, čímž dochází k částečnému vytvrzení resinu. Takto vytisknuté díly jsou měkké, pružné a musí následovat tzv. postprocessing, což je fáze omývání přebytečného resinu a dodatečné vytvrzení. Výsledný díl tak získá optimální vlastnosti - je pevný a stále si částečně zachovává svou pružnost. To však neznamená, že je proces vytvrzování u konce. Jelikož je vlnová délka 405 nm přítomna i ve slunečním záření, postupem času dochází vlivem slunečního záření k dalšímu vytvrzování modelu, které se projevuje zvyšující se pevností, ale zároveň se vytrácí pružnost a model se tak stává velmi křehkým. Je proto doporučeno výtisky skladovat ve tmě a po aplikaci na model ho co nejdříve nalakovat barvou, která eliminuje vliv slunečního záření a v podstatě proces  vytvrzování zastaví. Další (negativní) vlastností resinu je jeho deformace během vytvrzování / vysoušení. Tyto deformace lze pozorovat především u tenkostěnných dílů.

resiny_1.jpg

Jak s nimi pracovat?

Práce s díly je velmi jednoduchá. Podpory dílů potřebné při tisku jsou většinou odstraněny výrobcem, a tak zákazník dostává do ruky již připravené díly. U dílů, které podpory obsahují, je třeba je odstranit. To provedete nejlépe žiletkovou pilkou. Je-li díl lepkavý, je možné ho znovu opláchnout - například v izopropylalkoholu (IPA). U dílů lze pilníkem nebo jemným brusným papírem zahladit případné zbytky podpor a tím jsou doplňky připraveny k aplikaci na samotný model. Díly lze lepit jakýmkoliv vteřinovým lepidlem. Barvení lze provádět standardními modelářskými barvami. Před samotným barvením je vhodné aplikovat plnič (surfacer), který sjednotí povrch a svou hustší konzistencí zalije rastr 3D tisku, který již u této technologie není tak znatelný, nicméně při bližším pohledu je stále patrný.

Jak nakupovat?

Na závěr by bylo vhodné popsat pár slovy systém, jakým jsou resinové doplňky rozděleny do jednotlivých produktů. Například u modelů železnice je hodně částí společných bez ohledu na předlohu. Proto bylo rozhodnuto tyto díly prodávat zvlášť (šroubovka, vzduchové hadice, houkačky,...). Díly specifické pro konkrétní model jsou pak prodávány jako speciální set doplňků (neobsahují však již zmiňované společné doplňky - ty je třeba zakoupit samostatně). Výhodou je, že si modelář může sám vybrat, které doplňky bude chtít na svůj model koupit.

Kompletní seznam všech potřebných doplňků pro konkrétní model se nachází v popisech u modelů na našem e-shopu (stejně tak bude u setu resinových detailů pro konkrétní model zmíněno, které části neobsahuje a je potřeba je zakoupit samostatně).

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.