Tento eshop používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Více informací
Přijmout všechny cookies Personalizovat
Přijmout zvolené cookies

Jedním ze základních úkonů při stavbě papírového modelu je podlepování dílů. Podlepujeme je za účelem vyztužení či v případě, potřebujeme-li zvětšit tloušťku dílu, například z důvodu plastického povrchu modelu. V obou případech postupujeme stejně. Daný díl vystřihneme s patřičným přídavkem a pomoci lepidla nalepíme na připravený papír / karton. U této věty je dobré se zastavit a zodpovědět dvě otázky:

 • Jakým lepidlem podlepovat?
 • Na jaký papír/karton podlepovat?

Nejdříve otázka lepidla. Papírový model se standardně lepí tekutým lepidlem typu Herkules či jiným disperzním (bílým) lepidlem určeným například k lepení dřeva. Toto lepidlo však obsahuje značné množství vody, což má na podlepování negativní vliv. Natřené díly ochotně vodu absorbují a tím dochází ke značné deformaci dílu. Takto podlepený díl se může natáhnout až o několik mm! Výsledkem jsou pak komplikace při stavbě modelu. Doporučuje se tedy používat tuhé lepidlo v tubě, které deformace omezí na minimum. Někteří modeláři používají také lepidlo ve spreji. Ze své zkušenosti vím, že ne všechna tubová lepidla jsou kvalitní a dobře drží. Je třeba zkusit více značek a zjistit, která vám vyhovuje. Osobně aktuálně používám lepidlo značky Koh-I-Noor. Platí zde však jedna výjimka a to u malých dílů (přibližně velikosti 15mm a menší). Tuhá lepidla na malé ploše nedrží tak dokonale. Je tedy vhodné použít na malé díly standardní bílé lepidlo. Díky drobným rozměrům zde nehrozí deformace jako u dílů větších rozměrů (díly kostry atp.)

Nyní se přesuňme ke druhé otázce - otázce papíru. Podlepovat můžeme na jakýkoliv papír. Záleží pouze na tom, jakou výslednou tloušťku dílu potřebujeme. Dobré je myslet i na to, zda takto podlepený díl dále někam lepíme či nikoli. Kartony s potiskem, jejichž strana je většinou hladká a lesklá, mohou způsobit problémy když zjistíme, že na nich nedrží lepidlo. Lze tedy v podstatě použít jakýkoliv papír / karton ( máme na mysli plný karton, ne kartony vlnkové typu 3VVL, 5VVL apod.) tloušťky, kterou potřebujeme. Modely od MS MODELS mají jednotné značení. Díly, které je nutné podlepit, mají u číselného označení patřičný počet hvězdiček (příklady jsou počítány pro díl modelu, který je tisknut na papíru 170g/m2, tj. na papíru tloušťky 0,2mm):

 • * - díly podlepte papírem stejné gramáže jako je model samotný (170g/m2, tzn. tloušťka papíru cca 0,2mm). Díl tedy bude mít celkovou tloušťku 0,4mm (0,2+0,2mm)
 • ** - díly podlepte kartonem tloušťky 0,5mm. Díl tedy bude mít celkovou tloušťku 0,7mm (0,5+0,2mm)
 • *** - díly podlepte kartonem tloušťky 1,0mm. Díl tedy bude mít celkovou tloušťku 1,2mm (1,0+0,2mm)

Po nalepení dílů na papír / karton je třeba ho nechat patřičně proschnout na rovné ploše pod zátěží. Doba schnutí závisí na okolních podmínkách (teplota, vlhkost) a na velikosti dílů. Doporučená doba u velkých dílů je alespoň půl dne.

U většiny modelů je možnost zakoupit i laserem vyřezávané díly na karton tloušťky 0,5mm a 1mm (někdy i tlustší). U MS Models tomu není jinak. Tyto díly nám částečně nahradí práci s podlepováním. Slovo částečně znamená, že se díly (především kostry), které jsou tisknuty černobílé na kancelářském papíru (80g/m2), nemusí podlepovat. Díly odřízněte z archu laserem vyřezávaných dílů a lze je ihned nalepit na model. Výjimku však tvoří díly pohledové - barevné. V tomto případě je potřeba barevný díl přesně vyříznout, nalepit na díl laserem vyřezávaný a nechat pod zátěží proschnout. Značení takových dílů je následující:

 • (*) - vlastníte-li laserem vyřezávané díly, vyřízněte tento díl a nalepte na laserem vyřezávaný díl téhož čísla. V opačném případě postupujte standardně - díly podlepte papírem stejné gramáže jako je model samotný (170g/m2, tzn. tloušťka papíru cca 0,2mm). Díl tedy bude mít celkovou tloušťku 0,4mm (0,2+0,2mm)
 • (**) - vlastníte-li laserem vyřezávané díly, vyřízněte tento díl a nalepte na laserem vyřezávaný díl téhož čísla. V opačném případě postupujte standardně - díly podlepte kartonem tloušťky 0,5mm. Díl tedy bude mít celkovou tloušťku 0,7mm (0,5+0,2mm)
 • (***) - vlastníte-li laserem vyřezávané díly, vyřízněte tento díl a nalepte na laserem vyřezávaný díl téhož čísla. V opačném případě postupujte standardně - díly podlepte kartonem tloušťky 1,0mm. Díl tedy bude mít celkovou tloušťku 1,2mm (1,0+0,2mm)

Závěrem uveďme příklad, jak správně podlepit díly, které zabírají větší plochu. Stejná situace může také nastat, pokud potřebujeme slepit dva větší díly k sobě. Jak už bylo zmíněno, vyhneme se použití tekutého lepidla. Hlavní slovo bude určitě mít lepidlo, které obsahuje minimum vody - například lepidlo v tubě. Lepidlem natřeme celou plochu tužšího dílu (I.), kterou budeme lepit (krok 1.). Výběr dílu, který je tužší nebo má větší tloušťku, je důležitý pro zamezení kroucení a další deformace. Potřebujeme-li mít jistotu, aby okraje dobře držely a netřepily se, použijeme v menším množství bílého tekutého lepidla (krok 2.). Máme-li lepidlo naneseno všude kde potřebujeme, rozetřeme jej špejlí do minimální vrstvy (krok 3.) a následně přiložíme druhý díl (II.) + (krok 4.). Snažíme se ho nalepit pokud možno napoprvé správně. Nakonec díly opatrně přitiskneme k sobě, spoj vyhladíme a necháme proschnout (pokud lze, tak na rovné ploše zatížíme). 

podlepovani_1.jpg

Poznámka
Je důležité zmínit situaci, která může nastat. V případě laserem vyřezávaných dílů se může stát, že rozměr tištěného a vyřezaného dílu není shodný. V tomto případě platí pravidlo, kdy laserem vyřezávaný díl upravujeme tak, aby velikostně pasoval k dílu tištěnému. Toto pravidlo platí obecně, proto je vhodné laserem vyřezané díly vždy zkontrolovat (porovnat) s rozměry originálních (vytisknutých) dílů.

Rozvrstvování dílů

V rychlosti bych ještě zmínil rozvrstvování dílů, které se dá dobře využít u drobných detailů (malých krabiček velikosti v řádech pár mm atp.). Papíry větší gramáže lze totiž většinou efektivně rozdělit minimálně na dvě vrstvy papíru. To nám dává možnost lepit drobné díly jednodušeji a v daleko lepší kvalitě. Samotné rozvrstvení spočívá ve třech krocích:

 • Vystřihnutí dílu s přídavkem
 • Ohnutí rohu dílu, které zapříčiní rozpad papíru do vrstev
 • Vybrání vhodné vrstvy (½ tloušťky papíru) a dokončení rozvrstvení

Po dokončení rozvrstvení s dílem pracujeme standardně (vyříznutí, ohnutí, retuš, slepení). Samotné rozvrstvení má však mnoho úskalí a je důležité nejdříve ověřit, že daný papír tuto možnost poskytuje a také je třeba si tuto činnost natrénovat. Při špatném provedení se díl může lehce roztrhnout a oprava je pak náročná nebo zcela nemožná! Pokud však tuto techniku ovládnete, odměnou vám bude model s precizně slepenými detaily.

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.