Tento eshop používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Více informací
Přijmout všechny cookies Personalizovat
Přijmout zvolené cookies

U modelů se setkáme s díly, které je třeba tvarovat. V tomto článku bude řeč o tvarování dílů, jako jsou křídla letadel, běhouny pneumatik aj. 

Způsobů tvarování dílů je mnoho. Osobně preferuji tvarování dílů kulatinou na měkké podložce. Dle průměru kulatiny určujeme velikost poloměru tvarovaného dílu. Lze tvarovat díly od průměru cca 1mm (v závislosti na tloušťce papíru). Použít lze jakékoliv kulatiny, které mají stabilitu v ohybu. U malých průměrů jsou to například injekční jehly různých průměrů, u větších průměrů to mohou být nejrůznější kovové trubky, dřevěné kulatiny apod.

Díl, který potřebujeme tvarovat, položíme podložku a kulatinou přejíždíme po dílu. Tím se postupně tvoří rádius. Velikost rádiusu ovlivňujeme přítlakem kulatiny na podložku. Díly je také vhodné před tvarováním lehce navlhčit. Hojně se využívá navlhčení  pomoci slin, které dodávají dílu ve srovnání s vodou specifické vlastnosti. Díl se tolik nenavlhčí a lépe se s ním pracuje.

Speciálním případem jsou dlouhé a malé rádiusy. Klasickým příkladem jsou náběžné hrany letadel. Takovou součást jen obtížně natvarujeme mechanicky, jelikož kulatiny malého průměru se na větší délce ohýbají. Při použití většího průměru zase dostáváme ohyb s velkým poloměrem, jehož následné zmenšování (například zmáčknutím) většinou dopadne pomačkáním nebo rozpraskáním dílu. Tento problém lze jednoduše vyřešit. Postačí nám k tomu maskovací páska. Na rub dílu si přeneseme hranici rádiusu. Nalepíme maskovací pásku tak, aby v místě rádiusu vznikl pás nezakrytého papíru. Ten navlhčíme a chvíli počkáme. Jakmile papír změkne, ohneme s citem papír do požadovaného rádiusu. Po zaschnutí sejmeme krycí pásku a máme hotovo. Výsledkem by měl být rádius s konstantním poloměrem po celé délce ohybu. Lze také zvolit postup, kdy pásku sejmeme ihned po navlhčení a tvarujeme bez ní.

radiusy_1.png

Pro tvarování složitých, dvojitě zakřivených ploch lze použít nejrůznější předměty od kovových kuliček až po speciální tvarovací nástroje, které lze koupit například v modelářských obchodech. 

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.