Tento eshop používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Více informací
Přijmout všechny cookies Personalizovat
Přijmout zvolené cookies

V nabídce MS Models můžete nalézt i leptané doplňky pro papírové modely. Jedná se o díly zhotovené z mosazného plechu technologií leptání. Tato technologie je schopna produkovat i ty nejmenší detaily v závislosti na tloušťce plechu. Díly jsou standardně leptané na plechu tloušťky 0,16mm, avšak výrobce disponuje širokou škálou tlouštěk plechů a to od 0,1mm až do 0,5mm.

Ke koupi zde.

lepty_1.jpg


UPOZORNĚNÍ:

Práce s leptanými díly může být potenciálně nebezpečná. Díly mohou být ostré a drobné díly mohou při odřezávání odlétávat. Je doporučeno při práci s leptanými díly používat ochranné pomůcky - především ochranné brýle.

Leptané díly jsou uchyceny v planžetě pomoci můstků, stejně jako je tomu u laserem řezaných dílů. Díly z planžety vyřízneme skalpelem. Osvědčil se mi postup, kdy otupené (ne zlomené) čepelky, které se již nehodí pro řezání papíru, schovávám a používám právě na vyřezávání leptaných dílů. Zbytky můstků odstraníme jemným pilníkem.


Máme-li díly, který je potřeba tvarovat, máme několik možností. U jednoduchých ohybů si vystačíme se základním vybavením (pinzeta, kleště atp.). U dlouhých nebo jinak náročných ohybů budeme potřebovat ohýbačku na leptané díly, která nám zjednoduší práci a díky které získáme kvalitní ohyb.


Nyní, když máme takto připravené díly, můžeme přistoupit k dalším krokům, které závisí na druhu dílu.


Lepení/pájení

Potřebujeme-li spojit dva leptané díly k sobě, máme v podstatě dvě možnosti. První možností je využití vteřinového lepidla. Zde je dobré povrch předem odmastit. Jedná se o rychlou techniku, která má však své slabé stránky. Lepený spoj je křehký a náchylný na rozlepení. Je tedy vhodné používat techniku lepení spíše u dílů, kde se lepí plocha na plochu. 

Druhou možností je díly pájet. Tato technika je o trochu náročnější a nákladnější, jelikož k výkonu potřebujeme vybavení v podobě pájky - ideálně mikropájka. O technologii pájení se nebudu moc rozepisovat, jelikož si potřebné informace může každý najít na internetu. Řekl bych jen, že pájený spoj je pevný a lze ho dále opracovat např. pilníkem. Tím lze dosáhnout kvalitnějšího povrchu (hran) než u techniky lepení.


Barvení

Barvíme standardními barvami. Lze využít jak barvy akrylové tak syntetické. Před barvením je vhodné povrch odmastit, aby barva dobře držela. Někdy je také vhodné použití surfaceru, který povrch sjednotí a připraví pro aplikaci samotné barvy.

Poznámka:
Drobné detaily (zejména jemné mřížky) mohou být částečně neproleptané. Oka mřížek tak nemusí být zcela průchozí. Jedná se o problém technologie leptání, při které je někdy obtížné zaručit stejnou úroveň proleptání na celé ploše plechu. Snažíme se však dělat maximum pro eliminaci tohoto problému. Na druhou stranu se tento problém týká především dílů (mřížek), které jsou opravdu drobné, a při barvení se drobné detaily stejně zalijí barvou.

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.